به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از  خبرگزاری سوریه، عماد خمیس نخست وزیر سوریه در حاشیه سومین نشست سندیکاها برای مقابله با محاصره اقتصادی سوریه گفت: ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که زیان های وارده به نهادهای کشور بیش از 45 هزار میلیارد لیره سوریه (87 میلیارد دلار آمریکا) بوده است، زیرا بیش از 28 هزار ساختمان دولتی آسیب دیده و حدود 188 کارخانه و شرکت صنعتی دولتی به طور کلی یا جزئی ویران شده است.

وی افزود: آثار باستانی نیز از تفکر تکفیری و تاریک در امان نماند و بیش از 1994 محل باستانی مورد تخریب و سرقت قرار گرفت.

خمیس درباره بخش انرژی برق و نفت سوریه گفت: از مجموع 39 نیروگاه موجود قبل از آغاز بحران سوریه، 15 نیروگاه برق به طور کلی و 10 نیروگاه به طور جزئی تخریب شد.

وی تصریح کرد: سوریه قبل از جنگ تحمیلی علیه این کشور دارای بزرگترین شبکه ملی یکپارچه برق در منطقه بود که شمال سوریه را به جنوب و غرب این کشور را به شرق وصل می‌کرد. طول خطوط این شبکه حدود 48 هزار کیلومتر بود که نیمی از آن تقریبا در معرض تخریب و ویرانی قرار گرفت.

به گفته الخمیس، بیش از یک هزار تاسیسات نفتی از زمان آغاز بحران آسیب دیدند و بخش کشاورزی که در طول دههای گذشته به خودکفایی رسیده بود، آسیب زیادی دید و سوریه ای که سالانه بیش از 3 میلیون و پانصد طن گندم وارد می کرد، برای تامین نیازهای مردم خود به واردات متوصل شد، زیرا زمینه های کشاورزی تخریب و آتش زده شد و تولیدات آنها نیز به خارج قاچاق شد.

انتهای پیام/

تحصیلات